@ Copyright 2022

Gerilim Giderme İşlemi Nedir?

Metallerin termal veya mekanik işlemleri sırasında içerisinde gerilimler birikebilir. Bu gerilimler, malzemenin sonraki işlemlerde tolerans dışına çıkmasına ve hatta ürünün kullanımında arızalara yol açabilir. Bu nedenle, iç gerilmelerin giderilmesi önemli bir adımdır. Gerilim giderme tavlaması, malzemenin iç gerilimlerini gidermek için kullanılan bir tavlama yöntemidir ve malzemenin temel özelliklerini değiştirmeden gerilimleri azaltır.

 

Gerilim giderme işlemi, malzemedeki iç gerilmeleri mikro düzeydeki plastik deformasyonlarla azaltır. Bu nedenle, malzeme belirli bir sıcaklıkta ısıtılır ve belirli bir süre bekletilir. Bu süreçte malzeme akma noktası ve maksimum çekme mukavemeti azalır, bu da iç gerilmeleri azaltır. Gerilim giderme işlemi genellikle 500 ila 650 °C arasındaki sıcaklıklarda birkaç saat süren bir işlemdir. Isıtma ve soğutma süreçleri yavaş ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirilir, böylece çatlaklar veya yeni gerilmeler oluşmaz. Ayrıca, bu sıcaklıklarda dekarbürizasyon veya tufal oluşumu gibi olumsuz etkiler de minimaldir.

Gerilim giderme işlemi, büyük ve karmaşık tasarıma sahip parçalar, kaynakla montajlanan ürünler ve çoklu işlemler içeren parçalar gibi durumlarda kullanılır. Ayrıca boyutsal toleransın önemli olduğu ürünlerde de tercih edilir.

Termosan Isıl İşlem Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak, özel tasarlanmış proseslerimizle parçalarınızın iç gerilmelerini etkili bir şekilde gideriyoruz. Böylece, daha sağlam, daha dayanıklı ve güvenilir metal parçalar elde etmenizi sağlıyoruz.

MENU
İLETİŞİM
HARİTALARDA GÖR

Termosan Isıl İşlem Sanayi Ticaret A.Ş. @ Copyright 2023

İLETİŞİM
HARİTALARDA GÖR

Termosan Isıl İşlem Sanayi Ticaret A.Ş. @ Copyright 2023